אייקון וואטסאפ

שיחות עם בוגרות ובוגרים - אביתר ברעם

מנהל מסעדה וסומליה בבר 51, סומליה מסעדות מונא ואנה

בוגר WSET Level 3 Award in Wines

 

 

 

ספר קצת על עצמך ואיך אתה קשורה לעולם היין

אביתר ברעם, סומליה במסעדות מונא ואנה בירושלים ועכשיו גם מנהל מסעדה וסומליה של בר 51 החדש בתל אביב. בעצם עובד בשירות ומסעדנות (ולפני כן ברים של בירה וצ׳ייסר עד 5 בבוקר) כל חיי הבוגרים, וזה הדבר שאני הכי אוהב בעולם.

 

איזה טרנדים / מגמות אתה מזהה בעולם היין הישראלי ו/או העולמי?

יש שתי מגמות שאני אוהב במיוחד כרגע: אחת – אהדה הולכת וגוברת ליינות אדומים קלילים יותר, עם חומציות גבוהה יותר ופחות טאנינים ובשלות. מבחינתי בוזו׳לה קרו הוא האדום האולטימטיבי, בטח במזג אוויר שלנו. והשניה - בארץ אנחנו עדיין מנסים להגדיר את עצמנו, וכרגע מתחילים לעשות את זה עם שימוש בזנים קדומים ועם חלוקה (לא רשמית, לצערי) לאיזורי יין.

 

תן לנו המלצה – מה אתה שותה עכשיו?  

יש שני יינות מהתפריט החדש של בר 51 שאני שותה בלי הפסקה: גאבי מהמם של לה ראיה, שיותר מלוח מהים, וגאיו גאיו ויני רוסו של קלברטה, יין טבעי ללא בציר (NV) מיקב מאטנה שבסיציליה, פאנקי, אדמתי, מוזר ומלא פרי אדום וארומות וולקאניות.

 

למה לימודי יין הם חשובים? מדוע בחרת ללמוד?

אני בחרתי ללמוד בעיקר כדי להוכיח לעצמי שאני יכול ללמוד משהו אם הוא מרתק אותי, וזו היתה רתיעה או פוביה ספציפית שלי שהתגברתי עליה. באופן כללי, אני חושב שיש שתי סיבות – הראשונה, והברורה, היא שיש אינסוף ידע לצבור בתחום, ושזה לא נגמר אף פעם. השניה, הרלוונטית יותר, היא שלימודי יין מסודרים יוצרים שפה משותפת קולקטיבית של איך מנתחים יין, איך מדברים עליו וכו׳, מה שיגרום בהמשך להעלאת הרמה הכללית של הידע בארץ, כי כולם יעבירו את המידע הלאה (אל מלצרים, אל ברמנים וכו׳) בצורה מדויקת יותר.

 

מסעדה או מקום המתייחס ליין בכבוד המגיע לו?

לבסטה יש תפריט שפשוט מדהים אותי ותפריט כוסות מטריף שמשתנה כל הזמן, וראוי לציין גם את טאיזו, מקום עם צוות יין של אנשים מעולים.

 

יין טבעי - כן או לא?

התשובה הזאת מחולקת גם היא: עקרונית - כן כן כן, אבל רק אם הוא באמת טעים. לא אם הוא טעים ״יחסית ליין טבעי״ או רק ״מעניין״. יין טבעי מעולה זה מרגש ומופלא, אבל יינות נטולי כל פרי ואיזון תמיד יבאסו אותי.