אייקון וואטסאפ

שיחות עם בוגרים ובוגרות - זוהר גבאי

שף ומסעדנית, בעלים של ארבע מסעדות וחלל אירועים באזור השרון

בוגרת WSET Level 3 Award in Wine

 

 


קרדיט לתמונה: אור גליקמן

 

ספרי קצת על עצמך ואיך את קשורה לעולם היין

בת 37, חיה ונושמת קולינריה מתעוררת כל בוקר לעשייה, יצירה ופיתוח המסעדות שלי. עד לפני כ- 3 שנים לא הייתה לי נגיעה או אפילו חצי נגיעה לעולם היין. יחד עם ההתפתחות הקולינארית שלי הבנתי שישנו קשר ישיר היוצר חוויה מלאה בין האוכל אותו אני מגישה לאורחים שלנו, לבין מה שאנחנו מוזגים להם במהלך הבילוי במסעדות שלנו.

במבט מהצד תמיד רציתי גם אני להחזיק בכוס יין, סקסי בסך הכל, ליהנות מהמשקה שבה ולא לעשות פרצוף כזה של קצת מר לי ואולי גם כבד לי בגרון. מה בעצם אני שותה שם?

נרשמתי לבית ספר W לשלב 2 ובקלות הכל התחבר, נהיה נעים, יותר, מובן יותר ולפעמים גם שיכור יותר.

כמובן שהמשכתי לשלב 3, כי כזו אני אוהבת להעמיק עוד ועוד בתחביבים חדשים, מה גם שגיליתי ששיחות נפש שלמות ועמוקות יכולות להתקיים כולן סביב נושא היין, נו טוב גולשים לעוד נושאי שיחה שלמים והיין נהיה מרכז חברתי וחוויתי.

 

 

איזה טרנדים / מגמות את מזהה בעולם היין הישראל ו/או העולמי?

נראה כי מתגברת צריכת היין בקרב האוכלוסייה הצעירה מה שגורם להפקת יינות קלילים ולעיתים זולים יותר. בהקשר ישיר לכך נראה שנחשפים כל הזמן זני ענבים חדשים אשר נותנים את המענה ליינות צעירים. באותה נשימה נשמר כבודן של מדינות היין הוותיקות כמו איטליה וצרפת, ונחשפות מדינות הנחשבות צעירות בהנפקת יין כגון קרואטיה  ושוויץ- אשר שם גידולי היין מעוררים שיח חדש ומענין.

בארץ, מתגלים יותר ויותר יקבי בוטיק חדשים, אנשים פרטיים מייצרים יין כתחביב בתנאי גידול שונים ומפתיעים ואף מגלים תוצאות מרהיבות.

מניסיוני נראה כי דווקא השימוש בזני ענבים פחות נפוצים, מייצר יינות שאינם יורדים בעומקם ואיכותם משימוש בזני הענבים המוכרים לכולם.

 

תני לנו המלצה – מה את שותה עכשיו?  

לאחרונה אני שותה יינות של יקב נווה ירק , ויקב ננה ממצפה רמון. אדומים ולבנים כאחד- נ פ ל א י ם!

 

  

למה לימודי יין הם חשובים? מדוע בחרת ללמוד?

מיוחד לאלו העוסקים במסעדנות ואירוח, לימודי היין הם חובה, כפי שכתבתי על מנת לשלב באופן הנכון ביותר בין הכוס לצלחת. על מנת להצליח לייצר חוויה שלמה וארוכה של מספר שעות שבה אפשר ליהנות במקביל מהרמוניה של טעמים.

 

 

 

מסעדה או מקום המתייחס ליין בכבוד המגיע לו?

מסעדת שילה ומסעדת נורמן הן חביבות עלי במיוחד בכל הקשור בהמלצה על יין המותאם למנות אותן נבחר מהתפריט. מגלים שליטה מלאה והבנה אשר ממש מקנה ביטחון בנתינת הזדמנות לטעימת יינות חדשים.

 

יין טבעי - כן או לא?

טרם טעמתי יין טבעי שהרגשתי חיבור ממשי אליו. יחד עם זאת נראה שגידולים ביו דינאמים וחקלאות בת קיימא הולכים ונהיים נפוצים יותר ויותר, כך שאמשיך לתת לכך הזדמנות עד שאגיע לטעם שאוהב.